Jakie trzeba mieć pozwolenia i zgody na adaptację poddasza?
Jeżeli chce się powiększyć metraż domu, dobrym pomysłem jest zaadaptowanie do swoich potrzeb poddasza. W tej części budynku można wtedy urządzić pomieszczenie, na które brakuje miejsca na niższych kondygnacjach. Jest to w stanie być zarówno przestrzeń użytkowa, taka jak suszarnia, jak i mieszkalna. Znajdujące się tuż pod dachem skosy w niczym temu nie przeszkadzają. Wręcz przeciwnie stanowią one ciekawe rozwiązanie estetyczne. Należy jednak pamiętać, że aby zaadaptować poddasze do swoich potrzeb, trzeba w tym celu dokonać zgłoszenia lub uzyskać pozwolenie na budowę.
Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę?
To, jaki rodzaj zgody należy uzyskać w celu adaptacji poddasza, zależy od kilku czynników. Głównym z nich jest to, czy budynek jest uwzględniony w rejestrze zabytków. Jeżeli tak właśnie prezentuje się jego sytuacja, to konieczne będzie uzyskanie pozwolenia, tak jak w przypadku wszystkich pozostałych robót budowlanych. O tym, czy trzeba się będzie wystarać o ten dokument, może zdecydować również stan techniczny naszego poddasza. O ile jest on zadowalający, to wystarczy dokonanie zgłoszenia. Natomiast jeżeli odbiega on od oczekiwań i w jego poprawę trzeba będzie włożyć sporo pracy, to może się okazać, że konieczne stanie się uzyskanie pozwolenia na budowę.
Jakie procedury można wykonać w ramach zgłoszenia? Między innymi remont poddasza oraz jego przebudowę, jednak tylko taką, która nie wiąże się z naruszeniem przegród budowlanych i elementów konstrukcyjnych budynku. Zgłoszenie wystarczy również do tego, by na poddaszu montować instalacje przesyłające różnego rodzaju media, na przykład wodę lub energię elektryczną. Pozwolenie na budowę będzie natomiast konieczne, jeżeli planowane przez nas prace zakładają znaczące zmiany w konstrukcji budynku. W sytuacji, gdy zaadaptowanie poddasza wiąże się z podwyższeniem lub obniżeniem budynku, a także z przebudową przegród zewnętrznych, nie unikniemy konieczności uzyskania pozwolenia.